Kulturni giganti | Narodna biblioteka Srbije
Koliko zadovoljavate žeđ i glad za kulturom? Na koji način? Šta vam je najčešća poslastica na kulturnom repertoaru? Šta više preferirate? S kim volite da uživate u umetnosti? Ovo su neka od pitanja koja se nameću svakom ljubitelju kulturnog sadržaja.
Da li, na primer, nedelju kao period za odmaranje posvećujete špartanju i svrshovitom obilaženju institucija koje prkose vremenu? Srbija je prava riznica za sadržaj koji je toliko unikatan, a njena istorija neverovatna, pomalo tužna, ali lepa na mnogo načina.
Narodna biblioteka Srbije predstavlja kulturnog giganta kojeg je nemoguće ne spomenuti u svakodnevnoj komunikaciji, kao i promociji svega onog lepog što Srbija poseduje. Međutim, kao i svaka institucija, i ova je tokom prethodnih decenija doživela tužnu sudbinu.
Tog 6. aprila 1941. godine, iz trećeg udara, do temelja je uništena zgrada Narodne biblioteke na Kosančićevom vencu. Skoro 4 dana je buktala vatra koja je tom prilikom u potpunosti uništila pola miliona književnog fonda, odnosno sve ikad sakupljene kataloge, inventare, inkunabule, stare štampane knjige, preko 1000 ćirilskih rukopisa, povelje između 12. i 17. veka, zbirke od 4000 naslova časopisa, kao i celu prepisku ličnosti iz političke i kulturne istorije Jugoslavije. U požaru su kompletno izgoreli svi kompleti srpskih časopisa, kalendara i zbirke starih novina.
I danas se na tom mestu, obraslo travom i korovom nalaze ostaci temelja, šarene pločice koje su svedoci zgrade nad kojom je izvršen svesni kulturni genocid. Čini se da će se posledice ovakvog čina zauvek pamtiti i osećati.
Međutim, nova zgrada Biblioteke u Karađorđevom parku je otvorena simbolično istog datuma kada je prvobitna bombardovana, ali 32 godine kasnije, tačnije 1973. godine. Fond od preko 6 miliona knjiga, publikacija i retkih izdanja se svakodnevno obogaćuje, a enterijer koji je zvanično prikazan javnosti 2011. godine je i dalje jedno od omiljenih stanica turista i usputnih posetilaca.
Kulturna vrednost ovog mesta je jednom rečju – neprocenjiva. I to shvatamo kada se dese nepredviđene i teške situacije koje nas ostave zatečenim i tužnim. Narodna biblioteka Srbije je bila i ostala epicentar edukativnog, kulturnog i socijalnog vaspitanja, mesto koje ljubomorno čuva i štiti sve ono što će služiti u amanet mnogim generacijama u budućnosti.
Da li ste već posetili ovo novo zdanje tik pored Hrama Svetog Save?
Izvori videa i fotografija: