Anton Pavlovič Čehov
Ujka Vanja
Režija: Egon Savin
Zahvaljujući Čehovu, drama je dobila novo ruho i novo ime. Pogotovo na daskama koje život znače.
Jedan od najvećih novelista evropskog realizma, Anton Pavlovič Čehov, iza sebe je ostavio 17 drama i preko 600 priča. Iako je po profesiji bio lekar, književnost mu je bila strast. Nakon odgledane prve predstave i ljubavi prema istoj koja se tada momentalno stvorila, odlučio je da sa braćom napravi takozvano Porodično pozorište i i priprema predstave za roditelje i komšije. U svojoj bogatoj karijeri, napisao je dela koja se i dan-danas proučavaju na brojnim svetskim univerzitetima, a mnoga od njih su doživela svoju filmsku i televizijsku verziju.
Godine 1897. napisao je Ujka Vanju, delo za koje se traži karta više. Štaviše, na srpskoj sceni, Jugoslovensko dramsko pozorište drži primat u izvođenju ove predstave. Daleke 1948. godine, Bojan Stupica je režirao prvu verziju predstave ‘Ujka Vanja’. U njoj su igrali slavni Karlo Bulić, Rahela Ferari, Marija Crnobori, Milivoje Živanović, Mlađa Veselinović i mnogi drugi. Od tada, ovaj teatar na Cvetnom trgu podržava brojne Antonove drame poput: Galeb, Višnjik, Tri sestre i Ivanov.
Adaptaciju, režiju i scenografiju potpisuje Egon Savin, a oko sebe je okupio sjajnu glumačku postavu. Samog ujka Vanju (ili Vojnickog) igra Branislav Lečić, njemu se u ulozi Astrova pridružuje maestralni Nenad Jezdić, a ekipu čine i Bogdan Diklić, Marija Vicković, Milica Gojković, Dubravko Jovanović i Aleksandra Nikolić. Radnja predstave ‘Ujka Vanja’ se dešava na imanju Serebjakova koje okuplja grupu ljudi sa različitim osećanjima, pobudama i razmišljanjima. Sa elementima tragikomedije, Čehov je uspeo da ljudsku nesreću opiše na manje tragičan način i tako osvoji simpatije gledalaca.
Cene karata za predstavu ‘Ujka Vanja’ iznose 500 i 1000 dinara. Kako za ovu tako i za druge predstave možete ih rezervisati na sajtu Jugoslovenskog dramskog pozorišta, a kupovinom na dan predstave možete ostvariti i do 50% pojedinačnog popusta.
Da li vam je ova Čehovljeva drama opravdala utiske kao klasik koji ste nekad čitali?