
Karin Tuil
Ljudska posla

Aktuelna tema prikazana na neobičan način.
Kao što neke knjige postoje da bi opisale određene pojave koje više ne postoje (ili su pred izumiranjem), tako postoje i one knjige koje se bave pojavama koje su i te kako aktuelne, a o kojima se svesno ćuti. Roman francuske spisateljice Karin Tuil – Ljudska posla pretenduje da postane jedan od najčitanijih u savremenoj književnosti.
Specifičnost i uspeh ove autorke se ogledaju u tome da na svojim stranicama obrće perspektivu, odnosno prepričava priču sa gledišta onog ko je u njoj kriv po svim tačkama. Vešto prepliće prošlost i sadašnjost, toliko da su njeni čitaoci u potpunosti oduševljeni novim uvidima o starim temama. Knjiga ‘Ljudska posla’ se bavi teškom pričom. Seksualno uznemiravanje (a ne uznemiravanje uopšte) ne može se isključivo svrstati u određeni žanr, već se njoj pristupa na toliko načina sa jednim ciljem: sprečiti da se bilo ko oseća napadnutim i uznemirenim od strane bilo koje individue.
Konkretno, u centru zbivanja su francuski moćnik, Žan – slavni politički novinar, njegova voljena supruga Kler i sin, perspektivan student sa velikim snovima. Oni su nedodirljivi i toliko cenjeni, da će ovu savršenu sliku jednog momenta u potpunosti poljuljati iznenadna optužba za silovanje. Karin je zapravo stvorila likove za koje se čitaoci ne vezuju. Nisu ni dobri, ni rđavi, već sami kreiramo empatiju prema svakome, čak i kada to ne zaslužuju.
Roman se čita jako brzo, ne zato što je kratak, već izuzetno zanimljiv, pitak i prilagođen svim generacijama. Štaviše, iznova i iznova se radujemo opusu ovakvih svetskih pisaca, toliko autentičnih u svom talentu. Jedna od zanimljivosti je i ta da su Karinina dela prilagođena za potrebe pozorišta i filma, a ujedno je i odlikovana ordenom Reda umetnosti i književnosti u rangu oficira, što je značajan događaj.
Svoj primerak knjige ‘Ljudska posla’ po promotivnoj ceni od 891 dinar možete u nekoliko klikova nabaviti na zvaničnom sajtu izdavača Booka ili u njenim knjižarama na tri beogradske lokacije.
Da li ste već susreli sa ovom tematikom? I kakva su vaša mišljenja o njoj?