Đorđe Lebović
Lutka sa kreveta br. 21
Režija: Egon Savin
Kada je u pitanju stvaralaštvo Đorđa Lebovića, znamo da tu nema greške.
Savremena verzija nekog pozorišnog komada ujedno predstavlja i podsetnik na dela koja smo pomalo zaboravili, a koja nose snažnu poruku. Pogotovo kada ta dela dolaze od omiljenih autora. Đorđe Lebović je definitivno jedan od njih. Komad Lutka sa kreveta broj 21, u režiji Egona Savina i pod krovom velikog Narodnog pozorišta, je predstava koja će vas otrezniti i podsetiti na nemile događaje iz prošlosti.
Scenografkinja Vesna Popović, kostimografkinja Jelena Stokuća i Ljiljana Mrkić Popović (scenski govor) se potpisuju kao umetnički tim novog pozorišnog dela u kom su uloge dodeljene Petru Strugaru, Zorani Bećić Đorđević i Nikoli Ristanovskim. U fokusu zbivanja je jedna žena i njena sudbina, okovana zidinama jednog strašnog uverenja i mentaliteta koji je preovladavao tokom perioda Drugog svetskog rata.
„U Bibliji se nikad ne navodi kakve su bile nečije pobude, uvek se govori samo o onome što je učinjeno. Prema tome, odvajkada, čovek nije ono što u sebi krije, već ono što čini. Odgovoran je ne za ono što misli, već za ono što čini. I za ono što je mogao učiniti, a nije učinio“, iz drame ‘Lutka sa kreveta broj 21′.
‘Lutka sa kreveta br. 21’ je zapravo psihološka drama koja govori o opstajanju u koncentracionim logorima, ali sa tadašnje pozicije žena i iz ugla onih koje su trpele, suočene sa ciljanim nasiljem i uznemiravanjem. Priča Đorđa Lebovića podseća nas da svaki čovek, bez obzira u kojem kutku planete obitavao, može postati žrtva nerazumne mržnje i neosnovanog nasilja.
Ulaznice po ceni od 800 i 1200 dinara već sada možete nabaviti na zvaničnom sajtu Narodnog pozorišta ili možete prošetati do Trga republike i na blagajni izabrati željena mesta. Na vama je da formirate sliku o ovoj teškoj priči prikazanoj na izazovan način, a na nam je da poslušamo vaše sugestije i odlučimo da je uvrstimo u naš repertoar predstava u kojima želimo da uživamo.