Kako su male žene, Skarlet O’Hara i Žan Valžan pobedili na velikom platnu? | Repertoar
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Kako su male žene, Skarlet O’Hara i Žan Valžan pobedili na velikom platnu?

| Sanjalica | 0 komentara
Kako su male žene, Skarlet O’Hara i Žan Valžan pobedili na velikom platnu?

I to ne sasvim slučajno. Razlog zašto su ovi naslovi postali toliko popularni jesu knjige, odnosno romani koji su godinama kasnije od njihovog prvog objavljivanja postali svetski klasici, i to po nekoliko osnova. Štaviše, što smo stariji, sve više se vraćamo pojedinim naslovima i dobijamo drugačiju perspektivu o brojnim temama, a koju nismo mogli da steknemo kao mlađi.

Ovoga puta, potrudili smo se da nama omiljene knjige sažmemo na nekoliko opcija, na konto kojih su snimljeni veliki blokbasteri i koji su postali evergreen da ih je nemoguće zaboraviti.

 

#1 Male žene, (Little Women, 2019)

 

Priča o četiri sestre, od kojih je svaka unikatna, svojstvena sebi i drugačija od ostalih je poznata gotovo celom svetu. I ovaj klasik je doživeo neverovatan uspeh 2019. godine, a tome su značajno doprinele glavne protagonistkinje čiji je karakter u potpunosti dočarao devojaka iz romana. O ovom filmu se i dalje priča, pogotovo o potencijalnom nastavku pod nazivom „Džoini dečaci“ koji bi sigurno doživeo ogromnu popularnost.

 

 

#2 Dina, (Dune: Part One, 2021)

 

Šta je život bez malo fantastike? I to je prvi jako davno uočio američki književnik Frenk Herbert, koji je kreirao maestralan serijal knjiga o dalekoj planeti Arakis i njegovim stanovnicima. Štaviše, te 2021. godine film Dina je oborio sve rekorde gledanosti, pri čemu smo dobili bolju perspektivu o ovom distopijskom svetu u kome je borba za najdragoceniji resurs – vodu postala prioritet iznad svega.

 

 

 

 

#3 Zelena milja, (The Green Mile, 1999)

 

Sigurni smo da su retki oni koji nisu pročitali istoimenu knjigu velikog Stivena Kinga ili uživali u trosatnom spektaklu iz 1999. godine. Neki bi rekli da je ovo Majklu Klark Dankanu ovo bila uloga života, ali definitivno da niko nije ostao imun na njegovu maestralnu glumu u filmu koji slavi prijateljstvo, veru u dobre ljude i porodicu koju niste dobili po rođenju. Do dana-današnjeg, ovo ostvarenje izaziva samo najlepše komentare, a vama koji niste imali prilike da uživate u njemu, želimo lepo iskustvo.

 

 

#4 Prohujalo s vihorom (Gone with the Wind, 1939)

 

Neki bi rekli da je Skarlet O’Hara najveća književna antiheroina, ali možemo se složiti u jednom – nju je nemoguće zaboraviti. Film koji je pokupio najveći broj Oskara (a i ostale prestižne nagrade) je sa razlogom opravdao svoj književni renome, jer je Margaret Mičel kreirala toliko jedno kompleksno književno delo o kojem se i dan-danas priča. Zato je toliko cenjena u modernoj književnosti – kao dokaz da su ovakve priče preteča svih ostalih, podjednako kvalitetnih romana.

 

 

 

#5 Jadnici (Les Miserables, 2012)

 

Viktor Igo je bio ispred svog vremena. Natprosečno inteligentan, trezven i futuristički nastrojen, uspeo je da istoriju jednog naroda, kao i pojedinca, i sve njegove vrline i slabosti stavi u delo koje se smatra jednim od najznačajnijih u celoj književnosti. Godine 2012. uspešno je kreirana i moderna, filmska verzija u kojoj su uloge poneli neki od najvećih glumaca današnjice – Hju Džekmen, Edi Rajdman, Rasel Krou, En Hatavej i mnogi drugi. Kombinacija mjuzikla i proznih memoara, ostvarenje je doživelo veliki uspeh i najvažniji cilj – da sve čitaoce podstakne da još jednom uživaju u stranicama nezaboravnog francuskog štiva.

 

 

 

Da li biste još nešto pridodali na ovaj spisak? Koji filmovi zaslužuju da se o njima piše, čita, a najvažnije – preporučuje?

 

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

© 2019-2024 | Repertoar RS BlogSitemap